I Ciebie stać na miłosierdzie! ;)
Dodane przez Tymyk dnia 05 lipiec 2011 - 00:53:29
W poniedziałek 27 czerwca 2011 roku o godz. 9:00 bełchatowska grupa blisko 40 osób z ks. Adamem Gucwą SCJ i ks. Januszem Burkatem SCJ na czele udała się do Pliszczyna, by wraz z ok. 730 osobami z całej Polski wziąć udział w XVIII Sercańskich Dniach Młodych. Spotkaliśmy się po to, by w ciągu 6 dni wspólnie rozważać hasło tegorocznego SDM-u: „Stać Cię na miłosierdzie”. Pomagała nam w tym przede wszystkim codzienna Eucharystia, ale również spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi. Jak zawsze bardzo pomocne okazały się tradycyjne prace w grupach, na których mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników z różnych zakątków Polski oraz porozmawiać na dane tematy. Czas wolny urozmaicały różnego rodzaju warsztaty oraz zabawy.

W poniedziałek ok. 15:00 po przyjeździe i sprawnym rozbiciu namiotów wszyscy tradycyjnie już udaliśmy się pod wiatę, gdzie rozpoczęło się oficjalne przywitanie wszystkich uczestników. Nastąpiło przedstawienie wszystkich przybyłych grup, ale również osób odpowiedzialnych za organizację SDM-u. Resztę dnia spędziliśmy na odpoczynku po podróży oraz na zaklimatyzowaniu się w Pliszczynie, choć dla większości osób nie było to trudne. Wieczorem wspólnie bawiliśmy się na koncercie zespołu 40 i 30 na 70.

Kolejnego dnia po śniadaniu z zaciekawieniem wysłuchaliśmy konferencji ks. Michała Olszewskiego SCJ na temat o. Leona Dehona, założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów, który sporą część swojego życia poświęcił wychowaniu młodzieży. Po południu wszyscy wzięliśmy udział w Mszy Św. prymicyjnej ks. Mariusza Wrzesińskiego SCJ i ks. Adama Dedika SCJ, po której każdy otrzymał błogosławieństwo od neoprezbiterów. Wieczorem odbyło się nabożeństwo pokutne, podczas którego każdy mógł skorzystać z Sakramentu Pokuty. Mimo deszczowej pogody na terenie całego SDM-u i nie tylko spowiadało ok. 20 kapłanów. Dzień zakończyliśmy bajką na dobranoc opowiedzianą tradycyjnie przez ks. Kazimierza Dadeja SCJ.

W środę po południu odbyło się spotkanie z p. Ewą Gorzelak, aktorką znaną z seriali takich jak: „Na Wspólnej” czy „M jak miłość”. Wraz z mężem, p. Zbigniewem Dziduchem, starała się odpowiedzieć na pytanie: „Po co czynić dobro?”. Podczas spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja, która pokazała nam, że mimo, iż wszyscy wierzymy w Boga, wiara każdego człowieka jest inna i dojrzewa w odpowiednim dla niego czasie. Na wieczornym nabożeństwie Mateusz, Halinka, s. Grażyna oraz Ania opowiadając o swojej pracy na rzecz potrzebujących, potwierdzili słuszność hasła tego dnia, mówiącego o tym, że „Wiara bez uczynków jest martwa”.

Po śniadaniu w czwartek wszyscy zebraliśmy się pod wiatą, by spotkać się z p. Moniką Kuszyńską, byłą wokalistką zespołu Varius Manx, która w 2006 roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego porusza się na wózku inwalidzkim. Opowiedziała swoją historię oraz starała się odpowiedzieć na pytanie: „Co mi to da, że pomogę innym?”. Podkreślała, że należy czynić dobro wszędzie tam, gdzie się człowiek znajduje, mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Dopiero to daje człowiekowi poczucie prawdziwego szczęścia. Jak co dzień najważniejszym wydarzeniem była Msza Święta. Jednak ta czwartkowa była szczególna z tego względu, że przyjęto 11 osób do RSM-u, a Kasia Ryszczyk z Bełchatowa po 2-letniej formacji przyjęła krzyż sercański. Po Eucharystii odbyła się Dehoniada – Święto Radości. Po zjedzeniu nieodłącznej tego dnia kiełbaski, mogliśmy brać udział w zawodach sportowych oraz różnego rodzaju zabawach. Gościem wieczoru był kabaret SMILE, który rozbawił wszystkich do łez i którego skecze towarzyszyły nam do ostatniego dnia pobytu na SDM-ie, a nawet dłużej ;) Następnie aż do północy wszyscy wspólnie bawiliśmy się na dyskotece.

Gościem specjalnym, a zarazem celebransem piątkowej porannej Mszy Świętej był bp Józef Wróbel SCJ - biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Podczas swojego kazania podał on wiele przykładów Miłosierdzia Bożego zawartych w Piśmie Świętym, które dowiodły jak miłosierny jest nasz Pan. Około godz. 16:00 mieliśmy okazję spotkać się z ks. Tomaszem Źwiernikiem – kapelanem więzienia w Zamościu oraz dwoma jego podopiecznymi – Stanisławem i Tomaszem, którzy obecnie przebywają na wolności na mocy zwolnienia warunkowego. Cała trójka udowodniła nam, że miłosierdzie rzeczywiście ma sens i że warto zawierzyć swoje życie Chrystusowi nawet w najbardziej dramatycznych momentach życia. Dzień zakończył się nabożeństwem przygotowanym przez ks. Janusza Burkata SCJ, podczas którego przyjrzeliśmy się bliżej 7 grzechom głównym oraz uwielbiliśmy ogromne Miłosierdzie Boga, który ma moc ich odpuszczania.

Mimo bardzo zimnej nocy w sobotę wszyscy wstali punktualnie i już od rana rozpoczęli pakowanie. Niektóre grupy opuszczały pole namiotowe już o 6:00 rano. Jednak grupa z Bełchatowa na szczęście została do końca i dopiero po Mszy Świętej na zakończenie SDM-u, pożegnaniach ze znajomymi oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciu wsiadła do autokaru i wyruszyła w drogę powrotną do naszych domów.

Myślę, ze podczas tych 6 dni wszyscy „naładowali akumulatory” na kolejny rok. Ja na pewno nie zapomnę „Skacz, skacz”, „Shaba Baluy” a także „Bździszewa”, które rozbrzmiewało wszędzie, nie tylko na polu namiotowym w wykonaniu ks. Bartka Króla SCJ. Będę pamiętać wiele słów wypowiedzianych zarówno przez księży na homiliach, jak i również przez zaproszonych gości, ale przede wszystkim nie zapomnę tej wspaniałej atmosfery towarzyszącej każdemu SDM-owi oraz tych wielu ludzi, bo to właśnie oni tworzyli to spotkanie. I mimo trudnych warunków atmosferycznych, zalanych namiotów i przemoczonych ubrań ten SDM będę zawsze wspominać z uśmiechem na twarzy. Dziękuję w imieniu całej młodzieży wszystkim organizatorom tegorocznego SDM-u za to, że dzięki nim mogliśmy jeszcze lepiej poznać siebie i Boga oraz odkryć, że „stać nas na miłosierdzie”. Czekamy na kolejne już XIX Sercańskie Dni Młodych ;) (tekst - Marta Koszek, zdjęcia - ks. Janusz Burkat SCJ, kl. Sławomir Kuśmierz, film - Tomek Siedlecki)

XVIII SERCAŃSKIE DNI MŁODYCH W PLISZCZYNIE ;)

GALERIA ZDJĘĆPOWRÓT BEŁCHATOWSKIEJ MŁODZIEŻY Z XVIII SDM-U ;)

GALERIA ZDJĘĆMONIKA KUSZYŃSKA NA XVIII SERCAŃSKICH DNIACH MŁODYCH
(FILMIK: Piosenka "Nowa rodzę się" + podziękowania od młodzieży)